SSR-100AA Solid State Relay AC to AC (Input 80-250V AC Output 24-380V AC) with Heat Sink, 100A
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : DMWD
BulletPoint1 : Model: SSR-100AA, single phase Solid State Relay 100A AC to AC control, CE Compliant to EN60950-1
BulletPoint2 : Input voltage 80-250V AC, Load voltage 24-380V AC, Max load current 100 Amp
BulletPoint3 : Rugged epoxy encapsulation construction, high isolation over than 50MΩ(500VDC), high dielectric over than 2.5KV, output snubber circuit protection
CurrentRating : 10 amps
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 606855492979
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0606855492979
ItemName : SSR-100AA Solid State Relay AC to AC (Input 80-250V AC Output 24-380V AC) with Heat Sink, 100A
ItemPackageDimensions_Height : 9.6012 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 5.4102 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 8.509 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Rectangle
ItemTypeKeyword : solid-state-relays
Manufacturer : DMWD
Material : Metal
MaximumSwitchingCurrent : 10 amps
MaximumSwitchingVoltage : 250 volts
MeasurementSystem : Metric
MeasurementSystem1 : Imperial
MeasurementSystem2 : Metric
ModelNumber : SSR-100AA +SanRePian
MountingType : Panel Mount
NumberOfItems : 1
OperationMode : Automatic
PartNumber : SSR-100AA +SanRePian
ProductDescription :
DMWD Low cost single phase solid state relay SSR-100AA
Input voltage 80-250V AC
Load voltage 24-380V AC
Load current 100Amp
100A 80-250V AC to AC solid state relay (SSR) features high structural strength, good impact resistance, and strong shock resistance. The SSR offers a reliable switching the commercial and industrial loads, such as computer peripheral interface device, printing machine, molding machine, food machine, packaging machine, and so on.
  • Built in RC absorption
  • Photoelectric isolation
  • SCR output
  • LED indicator for operation status
  • Panel mount
  • Zero-crossing switch type
  • UL Approved, CE Compliant to EN60950-1
Note:
* When the load current is higher than 10A, a heat sink must be installed to the solid state relay, or the SSR relay should be mounted on a metal base plate with heat dissipation effect, and the thermal grease is applied between them.
* When the load current is 40A or more, a fan cooling radiator or water cooling radiator must be equipped.
* Heat sink is included.
Package Content:
1 x Solid State Relay
1 x All Aluminium Heat Sink
Size/Weight:
SSR(60x45x23mm/100g)
Heat Sink(78*50*50mm/80g)
Warranty:
Free new replacement in 5 years, Have faith in quality
ProductSiteLaunchDate : 2022-05-03T06:57:58.516Z
Size : 100A