uxcell ASH-150DA 3-32VDC to 24-480VAC 150A Single Phase Solid State Relay DC to AC Relay
Customer rating 4.7 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : uxcell
BulletPoint1 : Input Voltage: 3-32VDC; Output Voltage: 24-480VAC; Max Load Current: 10A.
BulletPoint2 : Sealed high temperature resistance housing.
BulletPoint3 : Transparent resin protective cap is included. Perfectly soldered copper post.
BulletPoint4 : 10 to 25A radiator cooling,more than 25A must on the radiator and fan cooling.
BulletPoint5 : Output requirements concatenated fuse or and the varistor.
Color : One Color
ConnectorType : Through Hole
CurrentRating : 150 amps
ExternallyAssignedProductIdentifier : 8885598108763
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 709874027549
ItemName : uxcell ASH-150DA 3-32VDC to 24-480VAC 150A Single Phase Solid State Relay DC to AC Relay
ItemPackageDimensions_Height : 6.858 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 3.556 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 5.08 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : solid-state-relays
Manufacturer : uxcell
Material : /
MeasurementSystem : Metric
MinimumSwitchingVoltage : 3 volts_of_direct_current
ModelName : QAXIOQCS
ModelNumber : a16081800ux0780
MountingType : Panel Mount
NumberOfItems : 1
OperationMode : Automatic
PartNumber : a16081800ux0780
Specifications:This is solid state relay ASH-150DA.Model: ASH-150DAInput Resistance/Power:3-32VDC Output voltage: 24-480V ACOutput current: 150AControl Mode:DC-ACInsulation Resistance:1000M ohm/500VDCAmbient Temperature:-30C - +75CProtection Character:Resin SolderingOff Leakage Current: less or equal to 2mAMounting Method: Bolts FixedRelay size: 44.8 x 57.4 x 28mm/1.76x2.25x1.1inch(L*W*H)Weight:115gPackage Content:1 x ASH-150DA Solid State Relay.
Notice Of Use
1. The current on the product is the maximum load current, not the rated current.
4. ≥10A with radiator, ≥20A with radiator and fan strong cold.
ProductSiteLaunchDate : 2016-09-21T11:28:11.865Z
Size : 5V