TONE 3/8" Drive 150mm Length Metric Hex Socket (3H-05L150)
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : TONE
BulletPoint : J - 3/8" metric 12-point sockets Facom J.9
BulletPoint1 : Product Name: Socket Adapter; Net Weight: 57g
BulletPoint2 : Package Content: 3 x Socket Adapter; Material: Chrome Vanadium Steel
BulletPoint3 : Total Size: 65 x 10mm 2.5" x 0.4" (L*Max D); Socket Size: 6.3mm/ 1/4"
BulletPoint4 : Shank Size: 6.3mm /1/4"
BulletPoint5 : Color: Gray
Color : 19
CompatibleFastenerDescription : 0.375 inches
DriveSystem : Hex
ExternallyAssignedProductIdentifier : 4953488313062
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 712662270164
FinishType : 研磨
GpsrSafetyAttestation : 1
IncludedComponents1 : 3/8" CHROMEplus Universal joint
IncludedComponents2 : HAND TOOLS CATALOGUE
IncludedComponents3 : SPECIAL TOOLS FOR PASSENGER CARS AND LIGHT COMMERCIAL VANS
IncludedComponents4 : SPECIAL TOOLS FOR COMMERCIAL VEHICLE
IncludedComponents5 : SPARE PARTS / CLIP-FINDER / TOOL-FINDER / FAN SHOP
ItemDisplayWeight : 394 grams
ItemLength : 5.9 inches
ItemName : TONE 3/8" Drive 150mm Length Metric Hex Socket (3H-05L150)