Quantum Storage Systems AD74-1248C Add-On Kit for 74" High 4-Tier Wire Shelving Unit, Chrome Finish, 12" Width x 48" Length x 74" Height
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : QUANTUM STORAGE SYSTEMS
BulletPoint1 : Kit comes complete with 2 posts and 4 shelves and (8) S-hooks
BulletPoint3 : Wire allows air to circulate and light to penetrate for increased product visibility
BulletPoint4 : 600 to 800 lbs capacity per shelf, Minimal dirt accumulation
BulletPoint5 : Measures 12" width by 48" length by 74" height
Color : Chrome
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 651588048054
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0651588048054
FinishType : Chrome
IncludedComponents : Carbon Steel Add-On Kit Shelves Unit
IsAssemblyRequired : 1
ItemDisplayDimensions_Height : 74 inches
ItemDisplayWeight : 52 pounds
ItemName : Quantum Storage Systems AD74-1248C Add-On Kit for 74" High 4-Tier Wire Shelving Unit, Chrome Finish, 12" Width x 48" Length x 74" Height
ItemPackageDimensions_Height : 74 inches
ItemPackageDimensions_Length : 12 inches
ItemPackageDimensions_Width : 48 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Rectangular
ItemTypeKeyword : standing-shelf-units
Manufacturer : Quantum Storage
Material : Carbon Steel
ModelName : Add-On Kit
ModelNumber : AD74-1248C
MountingType : Floor Mount
NumberOfItems : 1
NumberOfShelves : 4
PackageLevel : unit
PartNumber : AD74-1248C
Pattern : Solid
ProductSiteLaunchDate : 2009-01-07T21:22:36.000-00:00
RecommendedUsesForProduct : Storage
RoomType : Garage
ShelfType : Wire
Size : 74" H x 48" W x 12" D