Micro 100 RR-087-750-250 Grooving Tool - Retaining Ring, 087" Width, 050" Proj, 272" Min Bore Dia, 3/4" Max Bore Depth, 1/8" Offset, 1/4" Shank Dia, 2-1/2" OAL, Uncoated
Customer rating 4.1 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Amount : 36.35
Brand : Micro 100
Label : Micro 100 Tool Corporation
Manufacturer : Micro 100 Tool Corporation
MaterialType : Solid Carbide
NumberOfItems : 1
PartNumber : RR-087-750-250
ProductGroup : BISS Basic
ProductTypeName : CUTTING_TOOLS
Publisher : Micro 100 Tool Corporation
SmallImage_Height : 17
SmallImage_URL : https://m.media-amazon.com/images/I/31cSJhqHpJL._SL75_.jpg
SmallImage_Width : 75
Studio : Micro 100 Tool Corporation
Title : Micro 100 RR-087-750-250 Grooving Tool - Retaining Ring, 087" Width, 050" Proj, 272" Min Bore Dia, 3/4" Max Bore Depth, 1/8" Offset, 1/4" Shank Dia, 2-1/2" OAL, Uncoated