Micro 100 RRM-090-20 Grooving Tool - Retaining Ring, 0.89 mm Width, 2.5 mm Proj, 8 mm Min Bore Dia, 20 mm Max Bore Depth, 4 mm Offset, 8 mm Shank Dia, 63 mm OAL, Uncoated
Customer rating 4.6 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Amount : 39.80
Binding : Misc.
Brand : Micro 100
Label : Micro 100 Tool Corporation
Manufacturer : Micro 100 Tool Corporation
MaterialType : Solid Carbide
Model : RRM-090-20
NumberOfItems : 1
PackageDimensions_Weight : 0.04999999995807048102311310
PackageDimensions : L:2.199999997756000393700787 X W:0.199999999796 X H:0.099999999898
PartNumber : RRM-090-20
ProductGroup : BISS Basic
ProductTypeName : CUTTING_TOOLS
Publisher : Micro 100 Tool Corporation
SmallImage_Height : 12
SmallImage_URL : https://m.media-amazon.com/images/I/11jIsHCImbL._SL75_.jpg
SmallImage_Width : 75
Studio : Micro 100 Tool Corporation
Title : Micro 100 RRM-090-20 Grooving Tool - Retaining Ring, 0.89 mm Width, 2.5 mm Proj, 8 mm Min Bore Dia, 20 mm Max Bore Depth, 4 mm Offset, 8 mm Shank Dia, 63 mm OAL, Uncoated