THINBIT LGSF20RM 20 mm, Right Hand or Left Hand Orientation, 90 Degree toolholder. Use with Grooving, face Grooving, Threading and Parting Inserts.
Customer rating 4.7 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : GROOVE 'N TURN
BulletPoint : 3/4" Tap holder w/clutch fits size 2 quick change adaptor
BulletPoint4 : Use with LH inserts For M03 rotation. Use with RH inserts For M04 rotation.
BulletPoint5 : U.S. Patent 6,688,816 and 6,824,333.
Color : Multi
ExteriorFinish : Alloy Steel
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 726896805375
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0726896805375
HandOrientation1 : Left Hand
HandOrientation2 : Right Hand
IncludedComponents : 1/2" Tap holder w/clutch fits size 2 quick change adaptor
ItemName : THINBIT LGSF20RM 20 mm, Right Hand or Left Hand Orientation, 90 Degree toolholder. Use with Grooving, face Grooving, Threading and Parting Inserts.
ItemPackageDimensions_Height : 1.5 inches
ItemPackageDimensions_Length : 1.5 inches
ItemPackageDimensions_Width : 1.5 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : 20mm Height X 1.000" Width X 4.840" Length.