HTD-5M Close Loop Pulley Timing Belt Pitch 5mm Perimeter 1295mm Width 15mm (1, 5M-1295-15MM)
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AutomotiveFitType : universal_fit
Brand : HJZ-US
BulletPoint1 : Main Color: Black; Shape: Closed Loop; Material: Rubber.
BulletPoint3 : Recommended for use with timing pulleys for increased load capacity
BulletPoint4 : Tooth shape: arc-shaped; Pitch: 5mm
Color : Black
CompatibleDevices : 3D Printer
ExteriorFinish : Painted
ExternallyAssignedProductIdentifier : 5281658515848
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 195199128267
FitType : Universal Fit
GpsrSafetyAttestation : 1
IncludedComponents : 320XL Timing Belt
ItemName : HTD-5M Close Loop Pulley Timing Belt Pitch 5mm Perimeter 1295mm Width 15mm (1, 5M-1295-15MM)
ItemPackageDimensions_Height : 1 inches
ItemPackageDimensions_Length : 2 inches
ItemPackageDimensions_Width : 1 inches
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : industrial-timing-belts
Manufacturer : HJZ-US
Material : 100% Goodyear
Material1 : Nylon
Material2 : Neoprene
Material3 : Rubber
ModelName : 560-8M-30
ModelNumber : 320XL Timing Belt
NumberOfBoxes : 1
NumberOfItems : 1
PackageLevel : unit
PartNumber : HJZ-US
ProductDescription : Specification:
Standard Parts
Model: HTD 5M Close Loop Pulley Timing Belt
Tooth shape: arc-shaped
Material: rubber
Pitch: 5mm
Belt width: 15/20/25mm
Package Including:
1Pcs
ProductSiteLaunchDate : 2024-10-23T11:37:58.948Z
Size : 5M-1295-15MM
Style : 20mm