Rev-A-Shelf RSLD.6591.22.11.10 Tip Out Tray Without Stop 22 in.L - White
Customer rating 4.7 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Rev-A-Shelf
BulletPoint2 : Easy to Clean: Removable tray is dishwasher safe for quick and simple cleaning
BulletPoint4 : Compact Size: Measures 22 inches long, perfect for small spaces or on a coffee table
BulletPoint6 : Designed for a sink base cabinet opening width of 15-1/2" or larger
BulletPoint7 : Construction: Injection molded polymer plastic designed for durability
BulletPoint8 : Minimum Cabinet Opening for a Face Frame cabinet is 16.25"W x 2.375"D x 3.875"H
BulletPoint9 : Minimum Cabinet Opening for a Frameless cabinet is 16.25"W x 2.375"D x 3.875"H
CareInstructions : Wipe with Dry Cloth
Color : White
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 843512030574
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0843512030574
FinishType : Powder Coated
GpsrSafetyAttestation : 1
IncludedComponents : Separate Plate Meal
IsDishwasherSafe : 1
ItemDisplayDimensions_Height : 1.06 inches
ItemDisplayDimensions_Length : 9.72 inches
ItemDisplayDimensions_Width : 9.72 inches
ItemName : Rev-A-Shelf RSLD.6591.22.11.10 Tip Out Tray Without Stop 22 in.L - White
ItemPackageDimensions_Height : 55.88 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 5.715 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 8.89 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Rectangular
ItemTypeKeyword : cabinet-tip-out-trays
ItemTypeName : tray
Manufacturer : Hardware Resources
Material : Plastic
MaximumWeightRecommendation : 2.4 pounds
ModelName : Polymer Tip-Out Trays for Sink Base Cabinets
ModelNumber : RSLD.6591.22.11.10
MountingType : Door Mount
NumberOfCompartments : 1
NumberOfItems : 1
OccasionType : STORAGE AND ORGANIZATION
OccasionType1 : Wedding
OccasionType2 : Anniversary
OccasionType3 : Birthday
PackageLevel : unit
PartNumber : RSLD.6591.22.11.10
Pattern : Solid
ProductDescription : One Set - 11" Shallow Sink Tipout Tray Pack. White Plastic. 11-3/4" Wide x 1-9/16" Deep x 3" Tall. Sold per pair. One set of hinges, two trays, and 20pcs screws included. *Note: Plastic trays are narrow at the bottom but gradually do get wider toward the top, which measures close to two inches. Please, measure your space properly to make sure it fits into the space available.
ProductSiteLaunchDate : 2018-11-02T07:00:00.000Z
RecommendedUsesForProduct : Food, Drinks
Scent : Unscented
Size : 22" x 22" x 3.8"