Kyoto Tools KTC 12.7SQ Preset Type Torque Wrench 40-200NM CMPC2004
Customer rating 4.5 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : KTC
BulletPoint1 : Torque adjustment range: 40 - 200 Nm / Min increments: 6.6 ft (2 Nm)
BulletPoint2 : Drive: 0.5 inches (12.7 mm); Total Length: 18.9 inches (480 mm)
BulletPoint3 : Total Length: 18.9 inches (480 mm); Repair kit is set on the ratchet head
BulletPoint4 : Duty cycle: Continuous (Constant lubrication)
BulletPoint5 : Weight: 0.66 lb (300 g)
Color : 40-200nm
CustomerPackageType : Standard Packaging
ExternallyAssignedProductIdentifier : 4989433770086
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 4026947088563
FinishType : Powder Coated
IncludedComponents : No
ItemDisplayDimensions_Height : 65 millimeters
ItemDisplayDimensions_Width : 140 millimeters
ItemLength : 50 centimeters
ItemName : Kyoto Tools KTC 12.7SQ Preset Type Torque Wrench 40-200NM CMPC2004
ItemPackageDimensions_Height : 66 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 7 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 11 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTorque : 200 newton_meters
ItemTypeKeyword : torque-wrenches
Manufacturer : 京都機械工具(KTC)
Material : Aluminum
MaximumRotationalSpeed : 25 rpm
MeasurementSystem : Metric
ModelName : 12.7SQ
ModelNumber : CMPC2004
NumberOfItems : 1
OperationMode : 手動式
PackageLevel : unit
PartNumber : CMPC2004
Pattern : Single Item
PowerSourceType : Air Powered
ProductDescription : - Polished aluminum housing - 1/4" Chuck - Air outlet: Head-on - No-load speed: 25.000 rpm - Weight: 0.66 lb (300 g) - Rate consumption: 2.5 CFM@90PSI - Air inler: 1/4 NPT - Internal hose: 3/8" (10 mm) -