RSD-200B-12 Module DC-DC 1-OUT 12V 16.7A 200.4W 5-Pin
Customer rating 4.3 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Free Shipping across India. Powered by BlueDart.
EMI and GST Invoice available.
Product Information
Editorial Review
Mean Well RSD-200 DC-DC Converters Railway DC-DC Converters Mean Well RSD-200 Features: * 2:1 wide input range * Protections: Short circuit / Overload / Over voltage / Input reverse polarity * 4000VDC I/O isolation * Cooling by free air convection * Built-in constant current limiting circuit * 1U low profile 36mm * Compliance to EN50155 railway certificate * All using 105 long life electrolytic capacitors * LED indicator for power on * 100% full load burn-in test * 3 years warranty
Specification
Brand : MEAN WELL
EAN : 6282234038439
Label : Mean Well
Manufacturer : Mean Well
Model : RSD-200B-12
ProductGroup : BISS
ProductTypeName : HOME_LIGHTING_ACCESSORY
Publisher : Mean Well
Studio : Mean Well
Title : RSD-200B-12 Module DC-DC 1-OUT 12V 16.7A 200.4W 5-Pin