Morellato Leather Strap A01U2779110072CR22
Customer rating 4.7 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Morellato
BulletPoint1 : Strap colour: Green
BulletPoint3 : Strap width / Lug size: 22mm If you need to measure the strap width, it is necessary to measure the distance between the two wings of the watch case, called lugs. Knowing this measure will allow you to replace the strap with a new one, whenever you want.
BulletPoint5 : Hole part: mm 120 - Buckle part: mm 74
ClaspType : Tang Buckle
Color : Green
CompatibleDevices : Watch
Department : womens
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 8014942215165
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 08014942215165
GemType : no gemstone
GpsrSafetyAttestation : 1
ItemName : Morellato Leather Strap A01U2779110072CR22
ItemPackageDimensions_Height : 1.2 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 11.8 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 9.2 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : watchbands
Lifestyle : Fashion
Manufacturer : Morellato
MetalType : Stainless Steel
ModelNumber : A01U2779110072CR22
OccasionType1 : Graduation
OccasionType2 : Valentine's Day
OccasionType3 : New Year
PartNumber : A01U2779110072CR22
Pattern : Solid
ProductDescription : Morellato men's watch strap, cod. A01U2779110072CR22, SPORT COLLECTION Collection, CORDURA/2 mod., made of cordura fabric, green colour, lug width 22mm. The strap is equipped with a stainless steel chrome-plated buckle, with clear cut holes for a perfect adjustment and adherence to the wrist. The strap, with both fixed and moving loop, is 120 mm long from the hole part and 74 mm long from the buckle part., All Morellato SPORT watch straps collections are featured with original constructions and technical materials, giving extreme comfort and resistance. All materials are tested in Morellato labs in order to guarantee high resistance to exposure to UV rays, immersion in water and contact with the skin.
ProductSiteLaunchDate : 2010-01-21T08:09:12.000-00:00
Size : L - 22mm