Morellato Leather Strap A01X3425695041CR16
Customer rating 4 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Morellato
BulletPoint1 : 20mm Watch Band Calfskin Brown Leather Strap Gold-Tone Buckle
BulletPoint2 : Band Made for Comfort Lite Padded Tappering Down at Buckle with No Added Bulk
BulletPoint3 : Strap is Slightly Tapered Cut with Matching Stitching for Durability
BulletPoint4 : Gold-tone Stainless Steel Buckle with Soft Leather Lining
BulletPoint5 : Band Length: 4 1/2" Hole Side and 3 1/2" Buckle Side, including Buckle
ClaspType : Tang Buckle
Color : Tan Brown
CompatibleDevices : Watch
Department : mens
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 8033288423751
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 08033288423751
GemType : no gemstone
ItemName : Morellato Leather Strap A01X3425695041CR16
ItemPackageDimensions_Height : 1 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 12 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 9 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : watchbands
Lifestyle : Fashion
Manufacturer : Morellato
MetalType : Stainless Steel
ModelNumber : A01X3425695041CR16
PartNumber : A01X3425695041CR16
Pattern : Solid
ProductDescription : Tech Swiss leather watch band offers comfort and style. This Italian Calfskin watch strap features a special padded design that tapers down at the buckle for added comfort. The strap is a soft genuine calfskin leather, smooth finish, lightly padded that tapers down for little bulk at the buckle, gold-tone stainless steel buckle, mens-standard length (Band Length: 4 1/2" on hole side and 3 1/2" on the buckle side, including the buckle), soft leather lining and matching stitching for durability. The strap is available in sizes 12mm, 14mm, 16mm, 18mm, and 20mm. Tech Swiss offers a full line of premium quality replacement watch bands in leather, crocodile, alligator, lizard, ostrich, shark, sting-ray rubber and more. Whether you are a watch consumer or collector, we offer a wide range of straps to meet your needs. Tech Swiss only uses the highest quality of materials including superior soft nubuck and leather linings. Our construction of the bands feature reinforced stitching around the band and behind the buckle. We offer unlimited combinations of styles, designs and finishes. Our buckles are all lead and nickel free. All of our straps include stainless steel spring bars. We are confident you will not find a larger selection of leather watchstraps in colors, sizes and lengths available on the market. To determine the size and length of watch band. See provided images.
ProductSiteLaunchDate : 2017-09-09T15:31:17.389Z
Size : M - 16mm