Tech Swiss LEA1830-22 Watch Band Blue Leather Crocodile Grain
Customer rating 4.1 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
AgeRangeDescription : Adult
Brand : Tech Swiss
BulletPoint1 : 22mm Watch Band Blue Strap Crocodile Grain with Matching Stitching for Durability
BulletPoint2 : Band Made for Comfort- Lite Padded Tappering Down at Buckle with No Added Bulk
BulletPoint3 : Strap is Slightly Tapered Cut with Matching Stitching for Durability
BulletPoint4 : Stainless Steel Matte Finish Buckle Hypoallergenic and Leather Lining
BulletPoint5 : Band Length: 4.5" Hole Side and 3.5" Buckle Side, including Buckle - Stainless Steel Spring Bars Included
ClaspType : Buckle
Color : rose gold
CompatibleDevices : Watch
Department : mens
Department1 : unisex-adult
Department2 : mens
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 845923029796
ExternallyAssignedProductIdentifier2 : 0845923029796
GemType : no gemstone
GpsrSafetyAttestation : 1
IncludedComponents : Metal Buckle
ItemLength : 8.3 inches
ItemName : Tech Swiss LEA1830-22 Watch Band Blue Leather Crocodile Grain
ItemPackageDimensions_Height : 1.778 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 5.08 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 13.208 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemTypeKeyword : watchbands
Lifestyle : Fashion
Manufacturer : Tech Swiss
Material : Stainless Steel
Material1 : Resin
Material2 : Nylon
MetalType : Stainless Steel
ModelName : p03rg20
ModelNumber : LEA1830-22
PartNumber : LEA1830-22
Pattern : Solid
ProductDescription : Tech Swiss watch band features blue padded strap with crocodile grain, Stainless Steel buckle, leather lining, standard length, slightly tapered cut, reinforced stitching around the band and 2 spring bars. Watch band is available in sizes: 18mm, 20mm, 22mm, and 24mm. Band Length: 3.5" on the buckle side, including the buckle and 4.5" on hole side. Tech Swiss offers a full line of premium quality replacement watch bands in calfskin leather, crocodile, alligator, lizard, ostrich, shark and sting-ray. We carry a wide range of straps lengths in including Ladies-standard, Mens-standard, Long, Extra-Long and XX-Long. Tech Swiss only uses the highest quality of materials including superior soft Nubuck and genuine leather linings. Our construction of the bands feature reinforced stitching around the band. We offer many combinations of styles, designs and finishes in buckles that are all Nickel Free. All of our straps include stainless steel spring bars. We are confident you will not find a larger selection of leather watchstraps in colors, sizes and lengths on the market.
ProductSiteLaunchDate : 2014-10-01T07:00:00-07:00
Size : 20mm