Bloem Dura Cotta Window Box Planter w/Tray, 18", Chocolate (DCBT18-45), 2 Gallon - 2 Pack
Customer rating 4.3 stars
Imported from USA | Ships in 10 working days
5% additional discount on UPI | Cash On Delivery available
Specification
Brand : Bloem
BulletPoint1 : Durable and strong
BulletPoint2 : Includes removeable saucer tray to capture excess water & eliminating mess
BulletPoint3 : Pre-drilled holes allow for drainage
BulletPoint4 : Top width 18 in (x) Base width 15 in (x) Height 5.75 in (x) Depth 7.5 in
BulletPoint5 : Matte finish is perfect for resisting scratches, dirt, and fingerprints
Color : Chocolate
ExternallyAssignedProductIdentifier : 8051560032064
ExternallyAssignedProductIdentifier1 : 355494334972
FinishType : Matte Finish
GpsrSafetyAttestation : 1
IncludedComponents : Saucer
IncludedComponents1 : Label
IncludedComponents2 : Tools
IndoorOutdoorUsage : outdoor
ItemName : Bloem Dura Cotta Window Box Planter w/Tray, 18", Chocolate (DCBT18-45), 2 Gallon - 2 Pack
ItemPackageDimensions_Height : 100.5 centimeters
ItemPackageDimensions_Length : 52.5 centimeters
ItemPackageDimensions_Width : 53 centimeters
ItemPackageQuantity : 1
ItemShape : Rectangular
ItemTypeKeyword : plant-window-boxes
Manufacturer : Bloem
Material : Plastic
ModelNumber : DCBT18-45-2211
MountingType : Window Mount
NumberOfItems : 1
NumberOfPieces : 2
PackageLevel : unit
PartNumber : DCBT18-45-2211
Pattern : Solid
PlantOrAnimalProductType : Flower
ProductDescription : 2 pack
ProductSiteLaunchDate : 2021-01-13T14:51:41.962Z
Size : 2 Pack (18" / 2 Gallon)